Как се изявявате в спорта показва не само нивото на техническите ви умения и подготовка, но и проявяването на различните страни от нрава ви. Някои индивиди винаги остават невъзмутими и хладнокръвни преди старт, други дори когато тренират за здраве и на олимпийския принцип, без да търсят пика на постиженията си, се обвиняват и при най-незначителните грешки или провали, докато трети са направо луди на тема „сполука и крах" и треперят пред неизвестността на бъдещите събития. Очертават се основно няколко типажа, категоризирани от предпочитанията си към спорта и реакциите по отношение на успех и провал.
Непукистите. Често демонстрират невероятни възможности, защото не се кахърят дали ще оправдаят надеждите на треньорите си или своите собствени мераци да победят. Освободени от напрежението да мислят за своите свръхзадачи, те са в списъка на онези спортисти, които могат да поднесат изненади дори и на предварително определените шампиони.
Отсъствието на безпокойство отключва потенциала им и така лесно напускат пределите на „златната среда", ако фаворитите направят неудачен ход и изостанат в битката на терена. За тях е без значение под кой номер или в коя част на състезанието ще трябва да се появят на стадиона или в залата. Знаят докъде се простират талантите и способностите им и живеят по-безгрижно от амбициозните.
Владеещите се. Имат ли набелязана цел, не си позволяват лукса да се отклоняват от нея нито за миг. За тях изглеждат несвойствени и безкрайно далечни жалванията на съотборници им, че нещо може да се обърка в последния момент и да предвещае лош късмет. Свръхестественото също не ги привлича и не правят специални ритуали преди началото на състезания. Разчитат единствено на себе си и на упоритата тренировка. В представителите на тази категория никога не се проявява неувереност и дори цял отбор от противникови шамани да се обединят насреща им, ще се убедят, че е „мисия невъзможна" да ги разколебаят и обезверят.
Обсебените от страхове. Не се поддават на убеждение, че могат да контролират ситуацията. Те се паникьосват на часа, забележат ли, че нещата им се изплъзват. Дори и да имат достатъчно време и сили да поправят резултата в своя полза, се предават „без бой" при вида на обекта на фанатичните си безпокойства.
Понякога предварително обричат на несполука представянето си, доловят ли тенденциозност в съдийството или усетят ли в околната обстановка „витаенето" на фактори, засилващи опасенията им от неудачен завършек. Те определено се нуждаят от персонален психолог или психоаналитик, а може би и от психиатър, защото фатализмът им често достига до крайности под влияние на самовнушенията им с отрицателен знак.
Подвластните на средата. Много лесно се оставят да им въздействат хора от техния тим, познати и близки, треньори и дори непознати. Попиват думите и емоциите на околните, защото собствената им позиция и здрав разум не съумяват да се преборят с преобладаващите съображения на по-силните характери и личности в съседство. Без да се замислят колко логични са доводите на тласкащите ги към необясними страхове, те ги възприемат и допускат да властват над тях.
В други случаи пък, независимо от кошмарните условия, работещи против този тип особи, има ли наблизо оптимисти, изцяло поемат и дублират предусещането им за благополучен край на надпреварата.
Автор: Nadejda Atanasova